ER Design

Oświetlenie we wnętrzach biurowych

8 lutego, 2025

Kluczowe aspekty oświetlenia biur i sal konferencyjnych

Jako projektanci funkcjonalnych wnętrz biurowych, w tym sal konferencyjnych oraz przestrzeni do nieformalnej integracji, doskonale rozumiemy, jak kluczową rolę w komforcie pracy, efektywności zespołów i estetyce wnętrz odgrywa odpowiednie oświetlenie.

W tym artykule, bazując na naszym bogatym doświadczeniu oraz wiedzy zdobytej na licznych szkoleniach, przedstawimy w pigułce najważniejsze aspekty projektowe oraz trendy w projektowaniu funkcjonalnych wnętrz biurowych, w których oświetlenie odgrywa jedną z kluczowych ról.

Warstwy oświetlenia – projektowanie wnętrz biurowych


Warstwy oświetlenia

Wnętrza biurowe oraz wnętrza sal konferencyjnych powinny być zaprojektowane zgodnie z kluczową zasadą oświetlenia – zapewnieniem kilku warstw światła, które wzajemnie się uzupełniają. w ten sposób stworzymy funkcjonalne wnętrza i komfortową przestrzeń do pracy i spotkań.

1.       Oświetlenie we wnętrzach biurowych – ogólne

Pierwsza warstwa zapewnia równomierne oświetlenie całej przestrzeni, umożliwiając swobodne poruszanie się i identyfikację elementów wnętrza. Światło ogólne tworzy neutralne tło dla innych warstw świetlenia.

W biurach najpopularniejszym rozwiązaniem są niezwykle elastyczne i wygodne szynoprzewody. Największą zaletą tego rodzaju systemów jest możliwość dodawania i przesuwania punktów świetlnych bez konieczności zmiany instalacji. Kolejną zaletą jest zróżnicowanie opraw, a więc na jednym szynoprzewodzie można zamieścić oprawy dostosowane do indywidualnych potrzeb danej strefy. Szynoprzewody można montować w sposób natynkowy lub zachować dystkrecję stosując montaż wpuszczany.

W roli oświetlenia ogólnego sprawdzą się również oprawy z przesłoną mikropryzmatyczną, ograniczającą olśnienie, oferując rozproszone, przyjemne dla oka światło. Optymalnym i elastycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie dużej oprawy o możliwości przyciemniania.  Innym popularnym rozwiązaniem są dostępne w szerokiej ofercie rozmiarów, natężeń i kątów świecenia oprawy natynkowe i wpuszczane.

2.       Oświetlenie we wnętrzach biurowych – zadaniowe

Kolejną warstwą oświetlenia jest oświetlenie zadaniowe, wyjątkowo ważne przy projektowaniu miejsca pracy. Charakteryzuje się ono światłem skupionym na określonych powierzchniach, takich jak biurka czy stoły konferencyjne. Dzięki czemu uzyskujemy klimat sprzyjający koncentracji pracowników lub uczestników konferencji.

Oświetlenie miejsca pracy jest opisane w polskiej normie PN-EN 12464-1:2021. Według niej powierzchnia biurka jako obszar zadania wizualnego musi być oświetlona równomiernym światłem o średnim natężeniu min. 500 luxów. Efekt ten można uzyskać przy pomocy zwieszanych opraw, reflektorów, opraw wpuszczanych lub natynkowych. Ze względu na to, że na efekt oświetleniowy nad biurkiem czy stołem wpływ ma zarówno kształt i sposób świecenia oprawy jak i wysokość jej zawieszenia, najlepszym według nas wyborem są szerokie, jasne oprawy zwieszane.

W salach konferencyjnych warto rozważyć oświetlenie z regulacją natężenia, aby dostosowywać atmosferę do różnych potrzeb, od prezentacji po burze mózgów. Aby równomiernie oświetlić długi stół konferencyjny warto zastosować kilka lamp rozmieszczonych wzdłuż blatu. Poza samym stołem, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków oświetleniowych także w obszarze jego bezpośredniego otoczenia jak i w obszarze tła. Dokładne parametry określone są w wyżej wymienionej normie. Informuje ona również o konieczności zminimalizowania efektu olśnienia. W tym celu w przestrzeniach biurowych stosujemy oprawy z przesłoną mikropryzmatyczną.

3.       Oświetlenie we wnętrzach biurowych – akcentujące

Do podkreślenia kluczowych elementów wnętrza, takich jak dekoracje, obrazy czy rośliny wykorzystujemy trzecią warstwę oświetlenia – akcentujące. W tej roli doskonale sprawdzają się reflektory, ponieważ oferują światło o różnych kątach padania, dzięki czemu możemy precyzyjnie nakierować je na obiekt, który chcemy wyeksponować. Warto też pamiętać o możliwości sterowania intensywnością oświetlenia akcentującego. Jeżeli  chcemy zwrócić uwagę na takie elementy we wnętrzu jak ciekawe wykończenie ściany lub tapeta warto rozważyć zamontowanie kinkietu.

4.     Oświetlenie we wnętrzach biurowych – dekoracyjne

Projektowanie wnętrz biurowych to nie tylko ergonomia i funkcjonalność, ale także kreowanie prestiżowego wizerunku firmy. Kluczowym elementem, który dopełnia ekskluzywny charakter przestrzeni, jest oświetlenie dekoracyjne.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie wprowadza estetyczną wartość, podkreślając wyjątkowy styl wnętrza. W aranżacji biurowej lampy dekoracyjne mogą pełnić dwojaką rolę:

Stanowić samodzielny element dekoracyjny, przyciągający uwagę i dodający wnętrzu charakteru.Tworzyć unikalną grę świetlną, której nie da się odtworzyć w żadnym innym wnętrzu.

Projektowanie wnętrz biurowych powinno uwzględniać wielowarstwowe oświetlenie, w którym światło dekoracyjne harmonijnie współgra z funkcjonalnym, tworząc przestrzeń sprzyjającą pracy, komfortowi i reprezentacyjnemu wyglądowi biura.

Funkcjonalne wnętrza biurowe gdzie zastosowano wielowarstwowe podejście pozwala stworzyć przestrzeń przyjazną, efektywną i elastyczną, odpowiadającą na zróżnicowane potrzeby użytkowników. Wybór wysokiej jakości opraw o precyzyjnie dopasowanych parametrach oraz zastosowanie nowoczesnych technologii, zapewnia pełną kontrolę nad światłem zarówno pod względem funkcjonalnym jaki i jego efektem we wnętrzu.

🔎 Zobacz nasze wnętrza biurowe dla firmy Keno, gdzie zastosowaliśmy wszystkie powyższe elementy, tworząc funkcjonalną, prestiżową i estetyczną przestrzeń. Dzięki przemyślanemu projektowaniu wnętrz biurowych, wielowarstwowe oświetlenie dekoracyjne podkreśla charakter biura i nadaje mu wyjątkowy styl.

📌 Sprawdź więcej szczegółów tutaj: Link