Zachowanie spójności koncepcji projektowej pomaga stworzyć harmonijny i przemyślany efekt w całej przestrzeni. Ważnym krokiem w każdym naszym projekcie jest też określenie palety kolorów i materiałów oraz tekstur. Inspiracją dla palety są często zdjęcia i wzory zebrane przez klienta lub projektanta. W naszych projektach inspiracja często przychodzi z nieoczekiwanych źródeł, co dodaje im unikalności. Przykładowo, właściciel domu może chcieć oprzeć projekt swojego salonu na pięknym perskim dywanie, rozwijając i wzbogacając jego kolory i motywy. W naszym ostatnim projekcie inspiracją dla palety kolorów była sukienka Pani Inwestor – jej intensywne, żywe barwy, niczym wyjęte prosto z filmów Almodovara, nadały ton całemu wnętrzu. Taki punkt wyjścia pozwolił na stworzenie przestrzeni pełnej życia i wyrazu, która pozostaje wierna inspiracji i zarazem odpowiada osobistym preferencjom inwestora.
Inwestor często ma swoje preferencje kolorystyczne lub materiałowe, jak w projekcie domu w Gliwicach, gdzie głębokie odcienie granatu miały subtelnie pojawić się w każdym pomieszczeniu.Ta realizacja to doskonały przykład indywidualnego wnętrza, które unika sztampowości, harmonijnie łącząc odważne kolory z elegancką klasyką i wpisując się w ponadczasowy styl. W każdym pomieszczeniu granat pojawia się w intrygujący sposób, podkreślając unikalność przestrzeni. Kuchnia, z granatową zabudową sięgającą aż po sufit, otoczona subtelnymi drewnianymi ramami, stała się sercem domu. Odcienie niebieskiego i granatu pojawiają się również w łazienkach oraz na indywidualnie zaprojektowanej tapecie w biurze.
Granat został zestawiony z ciepłym drewnem, które widać nie tylko na podłogach w formie klasycznej jodełki, ale także w meblach, okładzinach ściennych oraz na dywanowych schodach. Całość dopełniają loftowe akcenty, takie jak drzwi i ręcznie projektowane gabloty, które tworzą interesujący kontrast z ciepłymi, naturalnymi materiałami, dodając wnętrzom nowoczesnego charakteru.
Jak paleta kolorów oddziałuje na wnętrze
Paleta kolorów, tekstur i materiałów tworzy się niemal jednocześnie z koncepcją. Za pomocą palety możemy np. wywołać nastrój relaksu, wybierając odcienie morza i piasku, lub nadać przestrzeni nowoczesny, miejski charakter za pomocą surowych materiałów, takich jak metal, beton i postarzane drewno. Pokój stworzony jako neutralne tło dla sztuki może z kolei inspirować białą paletę, w której charakter i głębię tworzą różnorodne tekstury, jak gładka satynowa tkanina w materiałach obiciowych, chropowaty szanel, błyszcząca farba i matowe szkło.
Jak uzyskać spójny projekt wnętrz wykorzystując kolory i materiały
W aranżacji wnętrza kontekst odgrywa kluczową rolę, ponieważ żaden element nie może być oceniany w oderwaniu od całości. Każdy szczegół wnętrza, począwszy od tkanin, przez rodzaj drewna, aż po metalowe akcenty i kolory farb, tworzy harmonijną kompozycję. Efektywna paleta to kompozycja wszystkich materiałów. Ich wybór wymaga przemyślanej analizy, uwzględniającej sposób, w jaki odbijają światło, jak współgrają z pozostałymi elementami oraz jak wpływają na atmosferę przestrzeni. Zadaniem architekta jest przemyślenie każdego materiału w różnych wariantach oświetlenia, proporcjach i ustawieniach, aby zapewnić, że wszystkie razem stworzą spójną, wielowarstwową całość. To podejście sprawdziło się doskonale w jak w projekcie dla KENO w Gliwicach, gdzie wszystkie elementy zostały dobrane tak, aby podkreślały charakter wnętrza i jego elegancką prostotę.